تکنیک اهرم رنج و لذت چیست؟

تکنیک اهرم رنج و لذت چیست و چه تأثیری بر موفقیت شما دارد؟


کارهای انسان‌ها اتفاقی نیست بلکه دارای دلیل است. شاید این دلایل برای شما روشن نباشد، اما نیرویی در پس هر یک از کارهایتان وجود دارد که بر شما تسلط دارد و تا پایان زندگی با شماست. این نیرو نیروی رنج و لذت است.

هر کاری که می‌کنید یا برای دوری از رنج است و یا برای رسیدن به لذت. تکنیک اهرم رنج و لذت به شما کمک می‌کند با توجه به خواسته‌هایی که در سر دارید و با تغییر نوع حس خود از لذت به رنج بر هدفتان متمرکز شوید.


آنتونی رابینز: «راز موفقیت آن است که بدانید چگونه از نیروهای رنج و لذت استفاده کنید و نگذارید این نیروها شمارا در اختیار بگیرند. اگر چنین کنید بر زندگی مسلط می‌شوید، در غیر این صورت زندگی بر شما مسلط خواهد شد.»


چه‌بسا شما از تغییراتی که می‌خواهید در زندگی‌تان ایجاد کنید حرف می‌زنید، اما قادر به انجام آن‌ نیستند.

دائماً احساس سرخوردگی می‌کنید، حتی از دست خود عصبانی می‌شوید، چون می‌دانید که باید کاری بکنید اما نمی‌توانید خود را وادار به انجام آن نمایید.

شاید بخواهید عادت سحرخیزی را در خودتان ایجاد کنید تا بتوانید اهداف و برنامه‌هایتان را پرقدرت‌تر دنبال کنید اما هر صبح وقتی آلارم ساعت به صدا درمی‌آید خیلی زود خاموشش می‌کنید.

شیرینی و لذت خوابیدن قوی‌تر از آن است که بخواهید از جای گرم‌ونرمتان درآیید.

شاید هم می‌خواهید لاغر شوید. مجبورید هرروز نیم ساعت ورزش کنید و رژیم بگیرید؛ اما شما عادت ندارید ورزش کنید.

همین مقدار غذایی که الآن می‌خورید به شما لذت می‌دهد. پس رژیم گرفتن و ورزش کردن به شما حس خوبی نمی‌دهد درنتیجه دلیل محکمی برای ورزش و رژیم ندارید.

تکنیک اهرم رنج و لذت


علت چیست؟

علت این است که شما سعی در تغییر رفتار خوددارید که معلول است و برای رفع علت کاری نمی‌کنید.

درواقع کوتاهی می‌کنید، یعنی درعین‌حال که می‌دانید باید کار معینی را انجام دهید، آن را انجام نمی‌دهید چون انجام دادن کار دردناک‌تر از انجام ندادن آن است.

وقتی حس رنج ناراحتی را با حس لذت جایگزین کنید عملکرد شما هم تغییر می‌کند.

اگر به‌جای سختی ورزش کردن و رنج گرسنگی کشیدن به حس خوب خوش‌اندامی، برازندگی و جذابیت، سلامتی و چالاکی و فرزی متمرکز شوید زودتر به هدف خود می‌رسید.


ترس از شکست قوی‌تر از میل به موفقیت است. اغلب افراد سعی می‌کنند به آنچه دارند بچسبند تا اینکه خود را به‌زحمت و خطر بیندازند و به آنچه واقعاً در زندگی می‌خواهند برسند.


چرا می‌توانید رنج را تحمل‌کنید و بااین‌وجود تغییری در زندگی خود نمی‌دهید؟ برای اینکه به‌قدر کافی رنج را احساس نکرده‌اید و به‌اصطلاح به آستانه رنج نرسیده‌اید.

مکن است برای شما هم‌زمانی رسیده باشد که بگویید «دیگر بس است، دیگر عصبانی نمی‌شوم، باید خودمو کنترل کنم.»

در چنین لحظاتی اگر با خود فکر کنید که کمی صبر و حوصله بیشتر به شما احساس آرامش بیشتری هم خواهد داد و لزومی برای تبدیل یک مسئله جزئی به یک مشکل جدی نیست احساس بهتری خواهید داشت.

به دنبال راه‌حل می‌روید و به‌جای پرخاشگری و ایجاد تنش به دنبال راه‌حل می‌روید. همین تجربه‌های لذت‌بخش یا دردناک هستند که شخصیت وزندگی شمارا شکل می‌دهند.

اینکه شما لاغری و تناسب‌اندام و یا خشم و پرخاشگری را مایه لذت یا رنج می‌دانید مسلماً در سرنوشت شما تأثیر گزار است؛ اما آیا مرتبط ساختن رنج‌ها و لذت‌ها با موضوعی می‌تواند بر زندگی ما اثرگذار باشد؟

شاید تعجب کنید اما نیرویی که یک روحانی و یک تاجر پول‌پرست را به فعالیت وامی‌دارد دقیقاً یکی است؛ زیرا علیرغم تفاوت‌های اساسی این دو، نیروی محرکه هر دو رنج و لذت است؛ اما عملکرد هرکدام با توجه به اینکه چه چیزی مایه رنج و چه چیزی مایه لذتشان است باهم فرق دارد.

مادر ترزا همه زندگی‌اش را وقف کمک به مردم کرد چون از رنج آن‌ها رنج می‌برد و از کمک به آن‌ها لذت می‌برد.

دانلد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا صاحب بزرگ‌ترین و گران‌ترین کشتی‌های تفریحی از این رنج می‌برد که درزمینهٔ ای دوم باشد و این انگیزه در او قوی‌تر از میل به کسب لذت است.


اگر رنج شدیدی را با هرگونه الگوی رفتاری یا عاطفی همراه سازیم، به هیچ قیمتی به‌سوی آن نخواهیم رفت.


تکنیک اهرم رنج و لذت

با دانستن این موضوع می‌توانید از نیروی رنج و لذت برای ایجاد هر نوع تغییر در زندگی خود استفاده کنید، خواه این تغییر، رفع دودلی و بی تصمیمی باشد یا ترک اعتیاد یا کاهش وزن.


لرد چستر فیلد: «آنچه به‌صورت رنج و لذت در نظر شما جلوه‌گر می‌گردد تعیین‌کننده سرنوشت شماست.»


آنچه محرک رفتارهای شماست، واکنش غریزی در برابر رنج و لذت است، نه محاسبه متفکرانه!

درواقع محرک رفتارتان آن چیزی نیست که به‌صورت عقلی می‌دانید، بلکه چیزهایی است که در نظام عصبی‌تان به‌عنوان رنج و لذت به آن‌ها نسبت می‌دهید.

این تداعی عصبی شما است که تعیین می‌کند چه‌کاری انجام دهید. ممکن است مشکلی را به‌صورت موقت حل کنید، اما اگر علت بروز مشکل را از بین نبرید، پس از مدتی مشکل دوباره بروز می‌کند.

راه‌حلی که تکنیک اهرم رنج و لذت به شما می‌دهد چیست؟

برای اینکه تغییر رفتاری به‌صورت دائمی درآید باید رنج را به رفتارهای گذشته و لذت را به رفتارهای تازه نسبت دهید و آن‌ها را شرطی کنید تا همیشگی و ثابت شوند.

برای این کار کاغذی بردارید و آن را به دو قسمت تقسیم کنید.

در قسمت بالا هدف خود را بنویسید در ستون سمت راست رنج‌های مربوط به انجام ندادن کار موردنظرتان را بنویسید و در سمت چپ لذت‌هایی را یادداشت کنید که به خاطر انجام دادن آن کار تجربه خواهید کرد.

تکنیک اهرم رنج و لذت چیست؟

نوشتن رنج‌ها و لذت‌ها، تجسم آن‌ها و پررنگ‌تر یا کم‌رنگ‌تر کردن این تصاویر در ذهنتان به شما کمک می‌کند دلایل محکم‌تری برای انجم دادن یا ندادن کاری پیدا کنید.

شما می‌توانید ترازویی را تصور کنید که تصاویر تلخ و دردناک در یک کفه آن است و تصاویر شیرین و لذت‌بخش در کفه دیگر آن.

هرچقدر بتوانید تصاویر دردناک‌تر را کوچک‌تر و دورتر مجسم کنید و تصاویر لذت‌بخش را بزرگ‌تر، واضح‌تر، روشن‌تر و نزدیک‌تر حس کنید میزان اثرگذاری آن‌ها هم کمتر یا بیشتر می‌شود و انگیزه شما برای انجام دادن و ندادن آن‌ها نیز تحت تأثیر آن افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.


همه ما انسان‌ها برای دوری از درد و رنج آمادگی بیشتری داریم تا برای کسب لذت. حقیقت این است که ما قادریم جسم، روح و عواطفمان را بااحساس رنج و لذت به هر عاملی شرطی کنیم.

با تغییر این عوامل رفتار ما بلافاصله عوض می‌شود.

هرگاه در شرایط روحی سخت قرار بگیرید احساسی قوی از رنج یا لذت در شما ایجاد می‌شود، در آن صورت هر عاملی که به‌طور مدام تکرار شود در ذهنتان به‌صورت تداعی ذهنی ثبت می‌گردد و در آینده هر موقع آن عامل معین وجود داشته باشد، آن حالت قوی روحی در شما ایجاد می‌شود.


باید یاد بگیرید رفتارهایی را که می‌خواهید ترک کنید با رنج و عذاب و رفتارهایی را که می‌خواهید داشته باشید با لذت همراه کنید و این کار را با شدت و قوت انجام دهید و حتی به فکر تکرار رفتارهای گذشته نیز نیفتید.

این عمل باید آن‌قدر تکرار شود و احساساتتان به رنج و لذت باید آن‌قدر قوی باشند تا کم‌کم حالت شرطی به وجود آید و پس از مدتی رفتارهای مطلوب عادت شود و به‌صورت خودکار عمل کند.

اولین قدم برای ایجاد هر تغییری، آگاهی از نیروی عظیم رنج و لذت و تأثیر این عواطف بر تصمیم‌ها و درنتیجه بر اعمال و کردارتان است.

این آگاهی به این معنی است که بدانیم نظرات، کلمات، تصورها و صداها همیشه بااحساسی از رنج و لذت همراه است و ذهن ما دائماً آن‌ها را باهم تلفیق می‌کند.

اشکال کار اینجاست که ما تصمیمات خود را بر اساس رنج‌ها و لذت‌های کوتاه‌مدت می‌گیریم، درحالی‌که برای موفقیت در زندگی و رسیدن به هدف‌های ارزشمند باید دیوارهای رنج و لذت کوتاه‌مدت را فروبریزید و راه را به‌سوی لذت‌های بزرگ‌تر، پایدارتر و درازمدت‌تر بازکنید.

باید ترس‌ها را کنار بگذارید و بر مسائل مهم، یعنی ارزش‌ها و معیارهای شخصی خودتان توجه کنید.

به یاد داشته باشید که این رنج واقعی نیست که شمارا به تحرک وامی‌دارد، بلکه ترس از دچار شدن به رنج است.

همچنین آنچه شمارا به تلاش و تکاپو وامی‌دارد لذت واقعی نیست، بلکه ایمان و اعتقاد و یا احساس اطمینانتان است به اینکه کردارهای معینی موجب لذت و خوشی‌تان خواهد شد؛ یعنی نه خود واقعیت‌ها، بلکه تصوراتتان از واقعیت‌ها شمارا به کوشش وامی‌دارد.

اگر در زندگی طالب چیز ارزشمندی هستید ناچار باید رنج‌های کوتاه‌مدت را تحمل‌کنید تا به خوشی‌های درازمدت دست‌یابید.تمرین: هم‌اکنون تغییراتی را آغاز کنید:

اول:
چهار کار عقب‌افتاده، یعنی کارهای را که باید انجام می‌دادید، ولی آن‌ها را عقب انداخته‌اید روی کاغذ یادداشت کنید.

دوم:
در زیر هریک از این‌کاره‌ای معوقه پاسخ سؤالات زیر را بنویسید. چرا این کار را انجام نداده‌ام؟

درگذشته چه رنج‌هایی را با انجام این کار مرتبط ساخته‌ام؟ چرا هنوز که هنوز است نتوانسته‌اید لاغر شوید؟

پرخوری و یا بی‌تحرکی چه رنج‌هایی برای شما آورده است و شمارا از چه لذت‌هایی محروم کرده است؟

با پاسخ به این سؤالات متوجه می‌شوید رنجی را که به انجام آن کار نسبت داده‌اید از رنج انجام ندادن آن کار بزرگ‌تر بوده است.

سوم:
همه لذت‌های ناشی از انجام ندادن کار را یادداشت کنید. برای اینکه تغییر پایداری در زندگی خود به وجود آورید، باید راه تازه‌ای برای کسب لذت بیابید که عواقب منفی نداشته باشد.

چهارم:
چنانچه اکنون دست به انجام تغییر نزنید چه زیان‌هایی متوجه شما می‌شود؟ آن‌ها را یادداشت کنید.

پنجم:
اگر هم‌اکنون دست به عمل بزنید، چه لذت‌هایی نصیب شما می‌شود؟ یادداشت کنید. صورت مفصلی تهیه کنید که شمارا ازنظر عاطفی به هیجان آورد. می‌بینید که نیروی تازه‌ای در شما ایجاد می‌شود.

این کار بر همه ابعاد زندگی شما اثر دارد و می‌بینید که قادرید بر این نیروها مسلط شوید و بدین طریق کردار و سرنوشت خود را تغییر دهید.


دریافت آموزش های تغییر عادت ها و رفتن از بدبختی به خوشبختی استاد سعید پورندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در واتساپ با ما گفتگو کنید
مکالمه را شروع کنید
چت  WhatsApp business  با پشتیبان
پیام خود را بگذارید!. ما معمولاً تا چند دقیقه پاسخ می دهیم
جشنواره بزرگ عید تا عید تخفیف تا سقف 50%