9 راه رسیدن به آرامش واقعی در زندگی

9 راه رسیدن به آرامش واقعی در زندگی، راز آرامش در زندگی، راه های رسیدن به آرامش واقعی

چگونه با ۹ راه ساده به آرامش واقعی در زندگی برسیم؟

رسیدن به آرامش واقعی در زندگی آرزوی همه ما انسان‌ها در هر سنی می‌باشد. گاهی اوقات آنقدر درگیر زندگی می‌شویم که فراموش می‌کنیم زندگی کنیم.

ما با مشکلات استرس‌زا و نگرانی‌هایی دسته و پنجه نرم می‌کنیم که آرامش واقعی را از ما گرفته است. 

بیشتر ما می‌خواهیم در زندگی به آرامش واقعی برسیم اما مسیر اشتباهی می‌رویم. نمی‌دانیم از زندگی چه می‌خواهیم. سردرگم و بلاتکلیف هستیم.

هدفی در زندگی نداریم. روزها و شب‌ها را پشت سر هم و بدون هدف پشت سر می‌گذاریم.

 سعی داریم ثابت کنیم از دیگران بهتر هستیم. انگار زندگی میدان مسابقه است که حتما باید ما قهرمان باشیم. همدیگر را قضاوت می‌کنیم. از یکدیگر انتقاد می‌کنیم. برای تحقیر همدیگر از هیچ چیزی کم نمی‌گذاریم.

اسیر چشم و هم چشمی و حسادت هستیم. دارایی‌هایمان را به رخ همدیگر می‌کشیم. خط کشی در دست می‌گیریم و همدیگر را اندازه می‌کنیم. فلانی شوهر خوبی گیرش آمده است. زندگی لاکچری دارد. سوار ماشین لوکس می‌شود.

به دنبال کمبودهای یکدیگر هستیم تا در موقع مناسب از آن‌ها برای تخریب یکدیگر استفاده کنیم. می‌خواهیم با له کردن دیگران به هر قیمتی ثابت کنیم ما بهتریم.

گاهی با کسی که دوستش داریم دچار چالش می‌شویم. زندگی پیچیده‌تر می‌شود و ما بازهم آرامش نداریم. در جستجوی راه حل مشکلات خود با هر کسی درد و دل می‌کنیم و اجازه می‌دهیم دیگران به سادگی حالمان را بد کنند.

 سوالی که به ذهن‌مان خطور می‌کند اینست که «چگونه می‌توانم به آرامش واقعی در زندگی برسم؟» در این مقاله ۹ روش در باب چگونگی رسیدن به آرامش واقعی در زندگی را با هم بررسی می‌کنیم.

1. از افراد سمی و منفی نگر دوری کنید.

همیشه آماده شنیدن انتقادات سازنده باشید. به خودتان اجازه دهید انتقادات را بشنوید اما فقط در صورت سازنده بودن آن‌ها.

بسیاری از افراد عادت دارند در هر کاری فقط به نکات منفی توجه کنند. این افراد کاری جز تضعیف روحیه و خرد کردن غرور دیگران بلد نیستند.

برای رسیدن به آرامش واقعی از معاشرت با افرادی که عادت دارند مدام از عیب‌های شما بگویند دوری کنید.

مهم نیست که چه کاری انجام می‌دهید یا چگونه رفتار می‌کنید، شما هرگز نمی‌توانید همه را راضی کنید. افراد منفی نگر همیشه حرف بدی برای گفتن دارند.

تمام کاری که باید انجام دهید اینست که پرانرژی باشید و به فکر پیشرفت کارتان باشید. شما به سخنان کسی که شناختی از زندگی و شرایط شما ندارد نیازی ندارید.

تا زمانیکه حقی از کسی ضایع نکنید و قدم اشتباهی برندارید به آن هاله منفی احتیاج ندارید.

از قطع رابطه با افراد سمی و منفی نگر نترسید. شما به آن‌ها نیازی ندارید! آنقدر قوی باشید که بتوانید با این افراد روبرو شوید و دریچه‌ای زیبا از زندگی خود را به آن‌ها نشان دهید.

2. صبورتر باشید.

در تمام جنبه‌های زندگی خود صبور باشید. در صف انتظار در یک فروشگاه، پشت چراغ قرمز، در یک گفتگو، موقع رانندگی در ترافیک از عجله کردن خودداری کنید.

ویلیام لنگلند: « صبر یک فضیلت است. »

صبر به شما فرصت می‌دهد تا به چیزهای جدیدی فکر کنید. با صبر کردن و اندکی تامل می‌توانید از درگیری جلوگیری کنید.

صبور باشید. شما نمی‌توانید همه چیز را کنترل کنید. بیشتر وقت‌ها صبر چاره ساز است.

گر صبر کنی ز غوره حلواسازی

وقتی عصبانی هستید یا می‌خواهید در یک گفتگو جواب طرف مقابل را بدهید نفسی بکشید و بگویید حالا وقتش نیست.

وقتی مضطرب هستید و نمی توانید روی کارتان تمرکز کنید با خود بگویید: « بعدا بهش فکر می کنم.» همین عبارت ساده به شما آرامش عجیبی می دهد.

3. همیشه مهربانی را انتخاب کنید.

در یک دنیای بیرحمانه و تاریک همیشه مهربان بودن را انتخاب کنید. زندگی به اندازه کافی مسائل و مشکلات خودش را دارد. پس برای خودتان مشکل جدیدی نتراشید تا آرامش بیشتری داشته باشید.

 با افرادی که ملاقات می‌کنید حتی اگر کاملاً غریبه باشند مهربان باشید. شما هرگز نمی‌دانید که آن‌ها هر روز با چه نوع مشکلاتی روبرو هستند.

با حیواناتی که می‌بینید مهربان باشید زیرا آن‌ها نیز مانند مردم قابل احترام هستند.

با افرادی که می‌شناسید مهربان باشید زیرا حتی اگر قدر آن را ندانند رفتار محبت‌آمیز شما در یادشان می‌ماند.

دست از انتقاد، سرزنش، مقایسه و تحقیر دیگران هم بردارید. کمی مهربان تر؛ کمی دلسوزتر. کمی هم کنارشان بایستید و تشویق‌شان کنید.

مهربانان مردم صلح جوو آرامی هستند. چرا؟ زیرا آن‌ها هرگز با انتخاب مهربانی مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

4. از مادی بودن پرهیز کنید. زندگی فقط مادیات نیست.

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که تحت کنترل تصاویر مادی است که برای خود در شبکه‌های اجتماعی می‌سازیم.

اگر واقعاً می‌خواهید به یک زندگی سرشار از آرامش برسید توجه به مادیات را کم رنگ‌تر کنید. مادیات بد نیست اما اساس زندگی توام با آرامش هم نیست.

مجبور نیستید بخاطر چشم و هم چشمی با دیگران  دکوراسیون خانه‌تان را عوض کنید. لزومی ندارد مدام اثاث منزل را نو کنید. لباس‌های گران قیمت و لوازم بی‌استفاده خریداری نکنید.

فقط به این دلیل که همه افراد این کارها را کرده‌اند خودتان را به قرض و بدهی نیاندازید. برنامه ریزی کنید. چیزی را تهیه کنید که بتواند کیفیت زندگی شما را بهتر کند و آرامش بیشتری به شما بدهد.

ممکن است مدتی خوشحال باشید اما بعد از این روزنه‌ای در شما ایجاد می‌کند که باعث می‌شود بیشتر و بیشتر بخواهید. اگر می‌خواهید آرامش بیشتری در زندگی داشته باشید خود را از قید و بند اشیا مادی «آزاد کنید».

9 راه رسیدن به آرامش واقعی در زندگی، راز آرامش در زندگی، راه های رسیدن به آرامش واقعی

5. درگیری‌ ها و اختلافات را حل کنید.

زندگی بدون درگیری یک زندگی سرشار از آرامش است. از بحث و دعوا دوری کنید. اگر درگیری قبلاً اتفاق افتاده است، تمام تلاش خود را بکنید تا آن را حل و فصل کنید.

یک فرد آرام و صلح طلب دوست دارد بدون آزردن و یا گفتن کلامی تند به کسی و بدون احساس گناه زندگی کند.

کینه کسی را در دل نگه ندارید. زیرا کینه فقط احساس سنگینی در شما ایجاد می‌کند وباعث می‌شود روابط شما با دیگران اصلاح نشود. در طول بقیه زندگی خود هم وادار هستید این بار دشمنی و کینه‌ها را به دوش بکشید

6. هر روز یک کار خوب انجام دهید.

انجام کارهای خوب می‌تواند به راحتی آب دادن به گل و گیاه و یا همبازی شدن با بچه‌ها در گرفتن بادبادک باشد.

با انجام کارهای خوب نه تنها در زندگی احساس رضایت و آرامش بیشتری می‌کنید و به کسانی که در اطراف شما هستند نیز کمک خواهید کرد.

یک کار خوب روزانه منفی‌ها را دور نگه می‌دارد. مثبت بودن وقتی مهم است که شما می‌خواهید یک زندگی آرام و بی‌دغدغه داشته باشید.

کارهای خوبی که انجام می‌دهید به دوام مثبت اندیشی در شما کمک می‌کند. زندگی در حال حاضر پر از چیزهای بدی است که زندگی مردم را پیچیده می‌کند، با انجام یک کار خوب با این حمله مقابله کنید.

7. تا آنجا که می‌توانید زندگی خود را ساده کنید.

با ساده‌سازی روش زندگی می‌توانید از قبل زندگی آرام‌تری داشته باشید.

از زندگی تشریفاتی و تجملی دوری کنید. لازم نیست حتما در رستوران مهمانی دهید. می‌توانید با یک پذیرایی ساده و عصرانه مختصر با عزبزان‌تان لحظات خوبی خلق کنید.

اگر حیاط خلوت یا تراس کوچکی دارید می‌توانید با کاشت سبزیجات و میوه‌ها را شروع کنید تا دیگر مجبور به خرید آن نشوید.

می‌توانید با افراد مهم دوستی کنید. در این صورت نیازی به داشتن دوستان زیادی ندارید.

8. پیرو قلب خود باشید.

تنها کسی که می تواند به زندگی شما آرامش واقعی بیاورد خودتان هستید.

اگر مدام به صحبت های دیگران گوش فرا دهید یا به افراد دیگر اجازه دهید که بر شما مسلط شوند زندگی شما سخت تر می شود.

وقتی تصمیمات شما با خودتان نیست، جایی می روید که نمی خواهید؛ کاری می کنید که دوست ندارید.

همیشه به یاد داشته باشید که از قلب خود پیروی کنید و آنچه را که فکر می کنید برای شما بهترین است انجام دهید.

ممکن است در این راه اشتباهاتی انجام دهید اما این شیوه زندگی است. مهم اینست که بدانید چگونه بلند شوید و از آن درسی بیاموزید. تجربه بهترین معلم است.

9. خود را بشناسید و عاشق خودتان باشید.

اگر خود را نشناسید. همانطور که هستید خودتان را دوست نداشته باشید به آرامش نمی‌رسید. زندگی خود را ادامه می‌دهید ولی نمی‌دانید واقعاً کی هستید. مدام آن خلا درون‌تان با چیزهای غیرمفید پر می‌کنید زیرا خودتان را دوست ندارید.

برای داشتن یک زندگی آرام باید ابتدا در درون خود آرامش داشته باشید. از دانستن نقاط ضعف خود نترسید و با قدرت خود شادی کنید.

وقتی این ۹ راهکار ساده را در زندگی‌تان اجرا کنید زندگی‌تان رنگ آرامش بیشتری می‌گیرد. هرچند که زندگی آن بیرون سخت و پیچیده بنظر برسد  آرامش درون‌تان بهم نمی‌ریزد چون شما از درون قدرتمند هستید.

 


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *