25 روش ساده افزایش اعتماد به نفس

25 روش ساده افزایش اعتماد به نفس

چگونه با روش های ساده اعتماد به نفس مان را بالا ببریم؟

یکی از چیزهایی که سال ها سد راه رسیدن من به رویاهایم بود ترس من از شکست بود! آنچه من نیاز داشتم غلبه بر اعتماد به نفس پایین بود.

ترس ها مدام دست و پای ما را می بندند، جلوی اقدام و عمل ما را می گیرند، انرژی ما را خاموش می کنند و انگیزه مان را از بین می برند.

راه غلبه بر ترس ها مواجه شدن با آن هاست. ترس جایی است که ایمان، خودباوری و اعتماد به نفس در دل های ما رنگ باخته باشد.

پس مهمترین کاری که باید انجام دهیم این است که اعتماد به نفس خود را بالا ببریم.

در مقاله قبلی 12 نشانه اعتماد به نفس پایین را با هم بررسی کردیم. حال با فراگیری 25 روش ساده افزایش اعتماد به نفس و عمل به آن ها بر ترس هایمان غلبه کنیم.


 12 نشانه اعتماد به نفس پایین 


چگونه با 25 روش ساده اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟

1- آراسته باشید.

بله به نظر خیلی ساده و پیش پا افتاده می آید اما نمی دانید یک دوش و اصلاح ساده چقدر بر اعتماد به نفس و تصویر ذهنی شما از خودتان تاثیر شگفت انگیزی دارد. پس به خودتان برسید و همیشه آراسته و مرتب باشید.

2- خوب لباس بپوشید.

پوشیدن لباس های شیک و زیبا به شما احساس بسیار بهتری خواهد داد. حس موفقیت بیشتری می کنید و خود را آماده رویایی با همه دنیا حس می کنید.

البته توجه داشته باشید خوب لباس پوشیدن به معنی خریدن لباس های گران و مارک نیست. همین که شیک و مرتب باشید کافیست. اینگونه می توانید نسبت به خودتان حس بهتری خواهید داشت.

3- تصویرذهنی تان از خودتان را بهبود ببخشید.

همه ما در ذهن خودمان تصویری از خویشتن داریم. این تصویر ذهنی را هر روز مثل برنامه فوتوشاپ اصلاح کنید. به یاد داشته باشید تصاویر ذهنی ما غیر قابل تغییر نیستند. به تصویر ذهنی یا خودپنداره تان فکر کنید و آن را هر روز بهتر کنید.

4- مثبت اندیش باشید.

افکار، اندیشه ها و کلام شما روزهای شما را می سازند. افکارتان را تغییر دهید تا اتفاقات خوبی وارد زندگی تان شود.
شروع کنید به انجام این تمرین ساده و هر جا فکر بدی به ذهن تان خطور کرد فورا آن را با یک فکر مثبت جایگزین کنید. مثبت اندیشی اعتماد به نفس شما را بالا می برد.

5- افکار منفی را دور بریزید.

برای افزایش اعتماد به نفس خود لازم است به تمام صحبت های ذهنی تان توجه کنید. ببینید در مورد خودتان و هر چیز دیگری چگونه فکر می کنید.

آگاهی از این صحبت های ذهنی به شما درک بهتری از افکار منفی که در سرتان می چرخد می دهد. این افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین نمایید.

مثلا می خواهید برای تناسب اندام به باشگاه بروید. ذهن شما می گوید: « این کار بیفایده است. تو لاغر نمی شوی. چاقی در خانواده تو ارثی است ».

اینها هماه گفتگوهای ذهنی یا افکار منفی هستند که اعتماد به نفس شما را می کشد و به شما می گوید توان انجام این کار را ندارید.

تکنیک طلایی افکار منفی

یک تکنیک طلایی :

تصور کنید که افکار منفی حشراتی هستند که مزاحم اعتماد به نفس شما هستند. به محض اینکه دور سرتان می چرخند حشره کش را بردارید و آن ها را له کنید! آن ها را بُکُشید. سپس آن‌ها را با افکار مثبت جایگزین نمایید.

بی‌خیال، من می‌توانم انجامش دهم! فقط نیم ساعت دیگر مانده! کافیست 1 ساعت سخت ورزش کنم. من قبلا هم توانستم. پس باز هم موفق می شوم!

6- خودتان را بشناسید.

سان تزو می گوید: « خودت را بشناس تا در همۀ جنگ‌ ها پیروز میدان باشی.»

در هر جنگی بهترین استراتژی پیروزی شناخت دشمن است. هر سردار سپاه کاردان و با درایتی اول دشمن خود را به خوبی شناسایی می کند. بدون شناخت درست از دشمن نمی‌توانید او را شکست دهید.

وقتی تلاش می کنید تصاویر ذهنی اشتباه خود را از بین ببرید و اعتماد به نفس بالا را جایگزین آن کنید شما با خودتان رو در رو می شوید. اینجا دشمن خود شما هستید!

پس خودتان را خوب بشناسید. دفتری را بردارید و همه افکاری که نسبت به خودتان دارید بنویسید. در مورد آن ها خوب بیندیشید. ببینید چرا در مورد خودتان اینگونه فکر می کنید.

حال به فکرهای خوبی که در مورد خودتان دارید فکر کنید. هر فکر منفی را که در سر دارید خط بزنید و آن ها را با افکار مثبت در مورد خودتان پر کنید.

خواهید فهمید که همه این ها فقط در ذهن شما هستند. این افکار منفی فقط محدودیت هایی هستند که خودتان برای خودتان خلق کرده اید یا به دیگران اجازه داده اید آن ها را در ذهن شما بکارند.

با جایگزینی اندیشه های مثبت با افکار منفی و توجه به آن ها و تکرار افکار مثبت حس شما بهتر می شود و اعتماد به نفس تان افزایش می یابد.

7- همواره مثبت عمل کنید.

روش ساده دیگر برای افزایش اعتماد به نفس این است که مثبت عمل کنید. تنها مثبت اندیشی کافی نیست. کارهایتان را با اعتماد به نفس بالا انجام دهید و نتیجه را مشاهده کنید.

کوچکترین موفقیت های شما باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شوند. برای مثال 1 ساعت پرقدرت ورزش کنید. خودتان را گول نزنید. بهانه ها را دور بریزید. خودتان را مجبور کنید که با قدرت و اعتماد به نفس کارها را انجام دهید.

هر چه موفقیت های بیشتری کسب کنید در قلب شما اطمینان بیشتری ایجاد می شود. با خود بگویید: « من می توانم!» .

تکرار انجام کارهای مثبت اعتماد به نفس شما را به صورت باورنکردنی بالا خواهد برد. خیلی زود متوجه تغییرات می شوید.

25 روش ساده افزایش اعتماد به نفس

8- مهربان و سخاوتمند باشید.

برای افزایش اعتماد به نفس تان مهربان و سخاوتمند باشید. محبت به دیگران و بخشندگی باعث می شود تصویر ذهنی تان نسبت به خودتان بهتر شود.

با انجام این کار احساس بهتری نسبت به خویش پیدا می‌کنید. باور کنید این کار برای بالابردن اعتماد به نفس معجزه می‌کند.

9- آماده و مهیا باشید.

اگر فکر کنید که توانایی انجام کاری را ندارید محال است بتوانید برای انجام آن اعتماد به نفس داشته باشید.

اگر امتحان داشته باشید و درس نخوانده باشید احساس اطمینانی هم نسبت به خودتان نخواهید داشت. اما اگر وقت بگذارید و مطالعه کنید با اعتماد به نفس سر جلسه حاضر می شوید.

زندگی نیز مثل امتحان است. برای اینکه بتوانید خوب امتحان دهید اول برای آن آماده شوید. مطالعه کنید و مهارت مورد نظرتان را یاد بگیرید.

10- قانون زندگی خود را داشته باشید و بر اساس آن‌ها زندگی کنید.

قانون زندگی شما چیست؟ اگر نمی دانید به مشکل بر می خورید. من بر اساس قوانین خودم زندگی می کنم. البته گاهی اشتباه هم می کنم. اما باز هم تلاش می کنم.

مثلا یکی از قوانین من این است: « هرگز تسلیم نشو!».

هر بار که نا امید می شوم یا می ترسم به خودم می گویم: « هرگز تسلیم نشو!» . اینگونه اعتماد به نفس من بالاتر م یرود و با اشتیاق بیشتری به سمت رویاهایم حرکت می کنم.

شما هم به قوانین زندگی خودتان فکر کنید. آن ها را در جایی یادداشت کنید و در مقابل چشمتان قرار دهید. بر اساس این قوانین زندگی کنید. به آن ها عمل کنید.

11- شمرده حرف بزنید.

کار ساده ای است اما همین کار تفاوت زیادی در نحوه درک دیگران از شما ایجاد می کند. هر فرد صاحب قدرتی آرام و شمرده حرف می زند. شمرده صحبت کردن نشانه اعتماد به نفس بالای فرد گوینده است.

شخصی که فکر می کند حرف هایش ارزش شنیدن ندارد تند تند حرف می زند. چون نمی خواهد دیگران را از چیزی مطلع کند که ارزش شنیدن ندارد.

این کار را تمرین کنید. خواهید دید که اعتماد به نفس شما بالا می رود. اگر با یک بار آهسته صحبت کردن احساس اعتماد به نفس نکردید، چندین بار آن را امتحان نمایید.

البته خیلی هم زیاده‌روی نکنید فقط کافیست سراسیمه نباشید.

12- قوز نکنید!

یکی دیگر از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس اینست که قوز نکنید. صاف بایستید و قامت تان را خم نکنید. در حالت ایستاده یا نشسته پشت تان را صاف کنید.

مدام به خودتان یادآوری کنید: صاف بایست! انقدر این کار را ادامه دهید تا به این حالت عادت کنید. افرادی که صاف می ایستند جذابتر به نظر می رسند.

چنین چیزی واقعا خوب است و تاثیر به سزایی در افزایش اعتماد به نفس شما دارد. پرستیژ و صاف ایستادن و با قامت راست راه رفتن، یکی از رازهای پنهان افراد موفق جهان است.

13- کارآمدتر باشید.

چگونه می توانید کارآمدتر باشید؟ با افزایش کارایی تان.

چطور این کار را انجام دهیم؟ با مطالعه و تمرین. قدم به قدم شروع کنید.

برای مثال اگر می‌خواهید نویسندۀ کارآمدتری باشید سعی نکنید به یکباره در تمام زمینه‌های نویسندگی خبره شوید. بیشتر بنویسید.

خاطره بنویسید. وبلاگ، یا داستان‌های کوتاه بنویسید. حتی به عنوان یک نویسندۀ مستقل کار کنید.

هرچه بیشتر بنویسید، بهتر خواهید شد. روزی سی دقیقه به تمرین نویسندگی اختصاص دهید و خواهید دید که کارایی شما افزایش می‌یابد.

14- اهداف کوچک تعیین کنید و به آن ها برسید.

مردم اغلب ستاره ها را نشانه می‌گیرند و وقتی شکست می‌خورند، انگیزۀ خود را از دست می‌دهند. به جای این کار اهداف کوچک و قابل دستیابی برگزینید.

هدف کوچکی را معین کنید که می‌دانید دست یافتنی است و سپس آن را به دست آورید. احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت.

اکنون هدف کوچک دیگری مشخص کنید و به آن نیز دست یابید. هرچه به اهداف کوچک بیشتری برسید اعتماد به نفس شما نیز بیشتر خواهد شد.

بدین ترتییب خواهید توانست اهداف بزرگتری تعیین کنید و آن ها را به دست آورید.

15- یک عادت کوچک را تغییر دهید.

ابتدا از عادات کوچک شروع کنید. عادت بزرگی مثل ترک سیگار، کاهش وزن 8 کیلو در ماه برای شروع کار سختی به نظرتان خواهد رسید. از عادت های کوچک شروع کنید.

برای مثال هر روز 1 ربع زودتر بیدار شوید. هر روز 15 دقیق ورزش کنید. هر روز بعد از بیداری 1 لیوان آب بنوشید. هر روز 10 دقیقه وقت بگذارید و دخل و خرجتان را یادداشت کنید.

یک ماه این کار را ادامه دهید. هنگامی که به موفقیت برسید به خودتان می بالید و احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

16- بر راه حل ها تمرکز کنید.

اگر دائما غر می زنید، ناله و شکایت می کنید یا روی مشکلات تمرکز می‌نمایید، همین الان کانون تمرکز خود را تغییر دهید.

تمرکز بر روی راه ‌حل به جای تمرکز بر روی مشکل، یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای بالابردن اعتماد به نفس و رشد و پیشرفت کاری تان انجام دهید.

«من چاق و تنبلم!» خب چطور می‌توانم این مشکل را حل کنم؟

« من انگیزه ای ندارم!» پس چطور میتوانم این مشکل را هم حل کنم؟

«اما من اصلاً انرژی ندارم!» راه حل این مساله چیست؟

وقتی به دنبال راه حل می گردید حتما راه آن را هم پیدا می کنید و حس بهتری نسبت به خودتان، توانایی ها و قابلیت هایتان خواهید داشت.

17- لبخند بزنید.

این هم کلیشه‌ای است، اما جواب می‌دهد. من به محض اینکه لبخند می‌زنم، احساس بهتری نسبت به خودم پیدا می‌کنم و با دیگران نیز مهربان‌تر می‌شوم.

لبخندی کوچک می‌تواند باعث ایجاد سلسله واکنش‌های جالبی شود. نیازی نیست زمان و انرژی خود را صرف چیزهای بیهوده‌ای کنید.

18- کارهای داوطلبانه انجام دهید.

فرض کنید هم‌ اکنون تعطیلات است. آیا می‌توانید برای یک کار خوب داوطلب شوید و حس خوبی به دیگران دهید و زندگی دیگران را بهتر کنید؟

برای بهتر کردن زندگی دیگران و خوشحال کردن آن ها ایده ای را پیدا کنید و دست به کار شوید.

از زمانی که صرف کارهای داوطلبانه می‌کنید واقعا لذت خواهید برد. این کار باعث ایجاد حس بهتر نسبت به خودتان و افزایش اعتماد به نفس تان می شود.

19- شکرگزاری کنید و قدرشناس باشید.

شکرگزاری ساده ترین و لذت بخش ترین راه استفاده هرچه بیشتر از نعمت های پروردگار یکتاست. شما با شکرگزاری می‌توانید تمام نعمت های موجود در این آبی بیکران را به زندگی خود وارد کرده و از آنها نهایت لذت و استفاده را ببرید

انسانهایی که قدر آنچه را که دارند و آنچه را که تجربه می‌کنند می‌دانند، خوشبخت ترند و توانائی بیشتری برای غلبه بر رویدادهای منفی زندگی دارند.

شکرگزار بودن برای آن‌چه که در زندگی داریم و آن‌چه که دیگران به ما داده‌اند، نشانۀ تواضع است. شکرگزاری می تواند باعث بهبود تصویر ذهنی شما از خودتان ‌شود و اعتماد به نفس تان را افزایش دهد.

20- ورزش کنید.

ارزش دارد این جمله را همه جا تکرار کنم. ورزش کنید! ورزش کردن باعث افزایش انرژی، انگیزه و بالا بردن روحیه شما می شود. حس بهترس نسبت به خودتان پیدا می کنید.

کافی است 3 بار در هفته به مدت 1 ساعت پیاده‌روی تند کنید. تنفس عمیق ذهن تان را به کار می اندازد. به اندام متناسب می رسید و احساس اعتماد به نفس بیشتری می کنید.

افزایش اعتماد به نفس

21- با افزایش دانش خودتان را قدرتمند سازید.

هر کاری که باعث افزایش قدرت و توانمندی های شما شود اعتماد به نفس تان را بالا می برد.

یکی از بهترین روش های افزایش توانمندی یادگیری و کسب دانش است. هر چه دانش شما در حوزه های مختلف زندگی تان بیشتر شود اعتماد به نفس تان هم افزایش می یابد.

این روزها اینترنت و فضای مجازی به ویژه اینستاگرام بستر رایگان و بینظیری برای افزایش مهارت و دانش ماست.

افراد زیادی هستند که در فضای مجازی آموزش های رایگان و به روز ارائه می دهند. کتاب خواندن را هم از قلم نیندازید.

22- کاری را انجام دهید که پشت گوش انداخته‌اید.

چه کاری است که مدت هاست می خواستید انجام دهید اما هنوز شروع نکرده اید؟

همین الان بعد از خواندن مقاله یا فردا صبح بلافاصله بعد از شروع روز آن را انجام دهید. احساس فوق‌العاده‌ای نسبت به خود پیدا خواهید کرد.

23- فعال و اکتیو باشید.

انجام دادن یک کار همیشه بهتر از بیکار نشستن است. البته انجام دادن هرکاری می‌تواند به اشتباهاتی هم بینجامد، اما خب، اشتباه هم بخشی از زندگی است.

ما از اشتباهات یاد می‌گیریم. ما هرگز بدون اشتباه رشد نمی کنیم. پس نگران اشتباهات خود نباشید.

فقط یک کاری را شروع کنید. از جا برخیزید و فعال و اکتیو باشید؛ یا به صورت عملی و یا با گام برداشتن به سوی دستیابی به یک هدف.

24- روی چیزهای کوچک کار کنید.

تلاش برای انجام پروژه ‌های بزرگ و وظایف سنگین می‌تواند برای هر فردی سخت، گیج‌کننده و دلهره آور باشد، حتی برای زبده ترین افراد.

کارها را به بخش‌های کوچک تقسیم نمایید و به ترتیب روی آن‌ها کار کنید. همانطور که قبلا گفتم دستاوردهای کوچک باعث می‌شوند حال شما بهتر شود و به شما کمک می‌کنند تا دستاوردهای بزرگ‌تری کسب کنید.

یاد بگیرید که همیشه کارها را به بخش کوچک تقسیم کنید. خیلی زود خواهید دید که اعتماد به نفس بالایی به دست می آورید.

25- میز و اتاق کارتان را تمیز و مرتب کنید.

شاید خیلی ساده و ناچیز به نظر برسد، اما همیشه برای من تاثیرگذار بوده است.

وقتی میز کارم شلوغ می شود احساس می کنم همه دنیای اطراغ من شلوغ و درهم برهم است. افکارم به هم می ریزد و حس آرامشم را از دست می دهم.

اما همین که شروع میکنم به مرتب کردن میزم، کشو ها و قفسه های اتاق کارم، احساس می‌کنم که می توانم با قدرت بیشتری اوضاع را تحت کنترل خودم در بیاورم.

خواندن این 25 روش افزایش اعتماد به نفس فقط چند دقیقه وقت می برد ولی یادتان باشد مطالعه بی عمل فقط آگاهی شما را بالا می برد.

پس سعی کنید عملا آن ها را انجام دهید و با تغییرات کوچک کیفیت زندگی تان را قدم به قدم بهتر کنید.

دفتر و قلمی بردارید و نکات مهم این مقاله را یادداشت کنید. ببینید کدامیک از آن ها را انجام نمی دادید و سپس دست به کار شوید.

مصمصم باشید که حداقل به مدت 21 روز این کارها را تکرار کنید. تکرار مادر مهارت هاست.

عادت های خوب در زندگی اعتماد به نفس شما را بالا می برد و زندگی برایتان مسرت بخش تر می شود.

توجه داشته باشید برای افزایش اعتماد به نفس و حس خودباوری عواملی که باعث ایجاد اعتماد به نفس پایین در شما می شود شناسایی کنید.

هرگز از مطالعه و آموزش مهارت های زندگی غافل نشوید. برای رسیدن به موفقیت های کلان باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید پس از آموزش غافل نشوید.

مطمئن باشید سرمایه گذاری برای رشد شخصی تان بزرگترین سرمایه گذاری زندگی شما خواهد بود.


  دانلود رایگان 3 اصل حیاتی افزایش اعتماد به نفس 

 

تر جمه و بازآفرینی : دهکده جهانی موفقیت
منبع: zenhabits.net

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *