8 نشانه بارز کمبود اعتماد به نفس

اعتماد به نفس پایین

۸ نشانه بارز اعتماد به نفس پایین در افراد چیست؟

۸۵٪ افراد بسیار موفق دنیا اعتماد به نفس بالایی دارند. کمبود اعتماد به نفس می تواند مانع بزرگی در مسیر پیشرفت شما باشد. مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که ببینید آیا ویژگی هایی دارید که نشان دهد شما اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی ندارید.

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند ۸ ویژگی بارز دارند:

1- تعلل و سرگردانی و ناتوانی در تصمیم گیری

افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند تکلیف شان با خودشان مشخص نیست و نمی دانند از زندگی چه می خواهند، بنابراین نمی توانند تصمیم گیری کنند.

2- سرزنش کردن دائمی خود

از نشانه های نبود اعتماد به نفس بالا اینست که این افراد از خجالتی بودن خود متنفرند و بخاطر ناتوانی در بیان نظر و عقاید خود دائما خود را سرزنش می کنند و به همین خاطر از خودشان خشمگین و عصبانی هستند.

3- وابستگی به دیگران

افرادی که به توانایی های خود اعتماد ندارند میل افراطی به حمایت و پشتیبانی دیگران دارند و برای شروع هرکاری نیاز به تایید و تشویق دیگران دارند.

4- درگیری در یک بازی دوگانه

بعضی از افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند از یک سو از جمع فرار می کنند و میلی به ایجاد ارتباط با اجتماع ندارند و از یک سوی دیگر نیازهای طبیعی آنها مثل محبت دیدن و محبت کردن باعث می شود دوباره به اجتماع برگردند در نتیجه در تضادی گرفتار می شوند که دائم آنها را اذیت می کند.

5- ناتوانی در بیان احساسات خود

وقتی فردی اعتماد به نفس پایینی دارد قادر به انتقال احساسات عمیق خود به دیگران نیست، و دائما احساس سرخوردگی می کند. این افراد از این موضوع دائما زجر می کشند و در نتیجه منزوی و تنها هستند.

6- آسیب پذیری

هر فردی در زندگی خود می تواند شکست بخورد. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند در این مواقع با خونسردی برخورد می کنند و به سرعت با موضوع کنار می آیند و راه خود را پیدا می کنند.

7- اهمیت دادن به نظرات دیگران

تایید شدن یا عدم تایید توسط دیگران برای این افراد تا جایی مهم است که دائما مراقب تحلیل های دیگران هستند، مدام استرس دارند و بدترین وضعیت را برای اتفاقات زندگی در نظر می گیرند.

8- افکار منفی

کسی که اعتماد به نفس پایینی دارد مراقب رفتار دیگران است و دائم افکار منفی در ذهن دارد و طی گفتگو های ذهنی مشغول سبک سنگین کردن رفتار، گفتار و کارهای دیگران است.

​اگر هر کدام از این نشانه ها را در وجود می بینید باید یک فکر جدی برای شناخت ریشه های کمبود اعتماد به نفس در خود و یافتن راه های افزایش اعتماد به نفس در زندگی تان بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *